Cubanezul Harvis Cuni Padron din trupa lui Brenciu

Au venit în România - este titlul sub care adunăm povești ale celor veniți din cele patru zări la noi în țară și care, culmea, au rămas.

”Este numit de colegi pata de culoare a orchestrei”, așa este prezentat pe site-ul orchestrei lui Horia Brenciu. Se numește Harvis Cuni Padron, este cubanez născut la Havana și ajuns în România în 2007. Proiectul pentru care a venit nu s-a mai făcut, dar el a rămas, s-a căsătorit cu o româncă, au un copil și, iată, este parte dintr-unul dintre cele mai importante proiecte muzicale de pe piața românească.

Un interviu interesant și foarte personal cu el găsiți aici:
https://life.ro/a-venit-in-romania-sa-cante-si-a-ramas-cucerit-de-tambal-smantana-si-o-femeie-frumoasa-povestea-cubanezului-din-orchestra-lui-horia-brenciu/

Articole similare

”prima hartă interactivă a restaurantelor etnice, ethnicmarket.ro”

20 octombrie 2025

Descoperă gusturile lumii în România: prima hartă a restaurantelor etnice

Fundația Arta și EthnicMarket.ro lansează prima hartă a restaurantelor etnice din România — un proiect colaborativ ce reunește peste 100 de localuri din București și, curând, din toată țara, pentru a celebra diversitatea culinară și culturală prin gusturi, povești și oameni.
ethnicmarket | hartă interactivă | mâncare | restaurante etnice